Ürdün'de akaryakıt fiyatlarının artması protesto edildi

Turkish Radio 1 views
Ürdün'de akaryakıt fiyatlarındaki artışın ardından Ürdün'ün bazı şehirlerinde protestoların yayıldığını bildirdi.

Ürdün'de akaryakıt fiyatlarındaki artışın ardından Ürdün'ün bazı şehirlerinde protestoların yayıldığını bildirdi.

Sputnik haber ajansının haberine göre, Ürdün'ün güneyindeki el-Hüseyniye ve diğer kentlerde akaryakıt zammına karşı protestolar başladı.

Aynı zamanda araç sürücüleri ve nakliye işçileri de akaryakıt fiyatlarına yapılan zam nedeniyle greve gitti.Ürdün'de, şiddeti teşvik eden paylaşımlar nedeniyle geçici olarak TikTok uygulamasına erişim engeli getirildiği bildirildi.

Ülkede, petrol fiyatlarının yükselmesiyle yaşanan gösteriler ve şiddet olaylarının ardından Ürdün Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlar Birimi tarafından konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Siber Suçlar Biriminin, sosyal medyada, özellikle nefret, sabotaj, güvenlik güçlerine ve kamu malına saldırı ve yol kapatmayı teşvik eden paylaşımları takip ettiği ifade edildi.

Söz konusu suçları işleyenlerin yargıya sevk edileceğinin aktarıldığı açıklamada, "TikTok'un, kullanıcılar tarafından şiddet eylemlerinin yayımlanması ve kaos çağrıları yapılmasına ses çıkarmadığı ve bu nedenle geçici olarak erişiminin engellendiği" kaydedildi.

Öte yandan Ürdün İçişleri Bakanı Mazin el-Feraye ile Emniyet Genel Müdürü Ubeydullah el-Muayta ve hükümet sözcüsü Faysal Şubul, başkent Amman'daki bakanlık binasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Add Comments