İran, kaosa, güvensizliğe ve normların çiğnemesine karşı yürüdü

Turkish Radio 1 views
Tahran ve İslami İran’ın diğer kentlerinde kılınan Cuma namazına katılan çeşitli kesimler, ülkede kaosa, güvensizliğe ve normların çiğnenmesine karşı yürüyüş gösterisi düzenledi.

İsyancılar, Mehsa Amini'nin ölümünü bahane ederek dün gece (Perşembe) Tahran ve İran'ın bazı şehirlerinde kamu ve özel mülklere ve güvenlik görevlilerine saldırdı. 
Bu isyanlarda kurtarma araçları, ambulanslar ve itfaiye araçları isyancıların saldırısından kurtulamazken, bazı tıbbi teknisyen ve kurtarma görevlisi yaralanarak hastaneye kaldırıldı, 61 ambulans hasara uğradı. 
Tahran belediye başkanı "Alireza Zakani"nin  bildirdiğine göre, protesto bahanesiyle son günlerde 23 itfaiye aracı hasar gördü, 43 otobüs ve 54 istasyon imha edildi.
Ayrıca kamu malına zarar vermemek için harekete geçen bazı polis güçleri de göstericiler tarafından şehit edildi.
Bazı muhalif medya ve ender sayıdaki ihlalcilerin kamuoyunu kışkırtma çabalarına rağmen bugün İran genelinde sakin bir havanın hakim olduğu bildiriliyor.
Bu bağlamda, Cuma namazının ardından, İran’ın farklı şehirlerinde ibadet edenler, isyancıların eylemlerini kınamak için yürüdüler.
ISNA’nın bildirdiğine göre yürüyüşe katılanlar attıkları sloganlarla kaos, güvensizlik ve yasa dışı eylemleri kınadılar.
Yürüyüşün sonunda, isyancılar, dini kutsallıkları ve normları çiğneyen eylemlerinin kınandığı bildiri, okundu./
 

Add Comments