İmam Humeyni'nin Türkiye'ye sürgün edilmesiyle sınırların ötesinde İslam Devrimi'nin başlangıcı

Turkish Radio 35 views
4 Kasım 1964'te İmam Humeyni'nin Türkiye'ye gitmesi, İran İslam Cumhuriyeti'nin kurucusunun sürgün döneminde ve İmam'ın dünya devriminin başlangıcındaki ilk adımıydı.

Muhabirimizin Ankara'dan bildirdiğine göre, İmam Humeyni (ra) 4 Kasım 1964'te Ankara şehrine girdikten ve eski Ankara Palace Hotel'de birkaç gün kaldıktan sonra tarihi Bursa'ya gitti. 

İmam'ın Türkiye'deki varlığının üzerinden 57 yıl geçmesine rağmen Ankara ve Bursa halkının yaşlıları hala İmam'ın adını hatırlıyorlar.

Bursa İmam Humeyni Kütüphanesi ve Kültür Merkezi Müdürü Bülent Ayyıldız, "İmam Humeyni'nin eserlerini ve İnkılâb Lideri'nin mesaj ve tavsiyelerini İstanbul Türkçesiyle uzun yıllardır korumaya ve yayınlamaya çalışıyoruz." dedi.

Ayyıldız'a göre,  özel günlerde Türk gençlerinin katılımıyla "İmam Humeyni'nin okulu ve hedefleri" başlıklı bir dizi söyleşi yapılacak.

Bursa'daki İmam Humeyni Kütüphanesi ve Kültür Merkezi başkanı, İmam'ın 11 ay zorunlu Türkiye'de kalmasının, onun fıkhî fetvaları hakkında bir kitap derlemek için bir fırsat olduğunu kaydetti.

Add Comments