Afganistan’da savaş tırmanmaya başladı; millet perişan

Turkish Radio 34 views
Afganistan’da çok sayıda kentin Taliban örgütü tarafından ele geçirilmesi üzerine on binlerce Afgan ailenin mülteci durumuna düştüğü belirtiliyor.

Afganistan’ın kuzeyinde Tahar ve Kunduz eyaletlerinin yerel yetkilileri, Tahar ilçelerinden yaklaşık 7 bin ve Kuduz’dan da yaklaşık 10 bin aile son günlerde şiddetlenen çatışmaların yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirttiler.

Yine Afganistan’ın kuzeydoğusunda yer alan Bedehşan eyaletinin yerel yetkilileri de eyaletin en az 10 ilçesi Taliban örgütünün eline geçmesi üzerine 7 bin aile mülteci durumuna düştüğünü duyurdu.

BM insani yardım koordinatörlüğünün Afganistan temsilciliği de sadece son bir haftada 50 bin kişi ülkenin Kuzey bölgelerinde evlerini bırakarak kaçmak zorunda kaldığını açıkladı. Açıklamada, Afganistan’da cari yılda mülteci sayısı 200 bin olarak belirtildi.

Amerika terör devleti 2001 yılında terörle mücadeleyi bahane ederek Afganistan topraklarına saldırdı ve bu ülkeyi işgal etti. Bu durum Afganistan’da savaş ve yıkıma yol açtı; ayrıca terörü ve uyuşturucu madde üretimini tırmandırdı.

Amerika 20 yıl süren işgalin ardından şimdi askerlerini 11 Eylül 2021’e kadar Afganistan’dan çekeceğini açıkladı.

Add Comments